PIWONIE KRZEWIASTE

Do najstarszych roślin uprawianych przez człowieka, należy piwonia krzewiasta. Można ja sadzić w ogrodzie jak i w domu, w donicy. Do dobrego rośnięcia potrzebna jej ziemia gliniasta z dodatkiem próchnicy o pH. 6,5 - 7,5. Pochodzą z Tybetu, są roślinami wysokogórskimi wiec mrozy są im nie straszne.

Przygotowujemy dołek w miarę głęboki, w zależności od wielkości korzeni, aby mogły być luźno rozłożone, na uprzednio przygotowanym stożku z ziemi.

Zasypujemy korzenie najpierw do polowy, ugniatając lekko i podlewamy woda. Po wsiąknięciu wody, zasypujemy resztę i znowu podlewamy, bacząc na to, żeby szyjka korzeniowa znalazła się na głębokości 15 cm pod powierzchnia ziemi. W pierwszych latach po posadzeniu rośliny, należy okrywać przed mrozem (calą). Nawożenie piwonii odbywa się raz w roku, po przekwitnięciu.

Piwonia nie lubi "dogadzania", woli niedonawożenie, niż przenawożenie. Często ludzie "przesadzają" "chcąc, żeby ładnie kwitła, a ona szybko nacieszy nasze oczy i padnie", stracimy roślinę. Należy unikać świeżego obornika, a szczególnie ostrożnie stosować nawozy azotowe. Piwonie krzewiaste należą do roślin bardzo silnych i odpornych, co gwarantuje im długowieczność.

Najlepiej rosną podczas suchych i chłodnych dni.
Nie lubią nadmiaru wody. W normalnych warunkach nawadnianie nie jest potrzebne, ponieważ korzenie sięgają 2m a jeśli potrzeba, to i 4 m.
Tylko w czasie długotrwałych susz, trzeba je podlać. W czasie przystosowywania rośliny do nowego miejsca, należy traktować ja, jak niemowlę, czyli troskliwie. Przede wszystkim podczas sadzenia należy zrobić dobry drenaż na spodzie dołka (żwirek), co pozwoli odsączyć nadmiar wody. Właściwe posadzenie i dostarczenie odpowiedniego podłoża, gwarantuje dobry wzrost a później bujne kwitnienie (dorosła może mieć 200 -300 kwiatów).
Do posadzenia piwonii należy dodać maczki kostnej do ziemi, która zasypujemy korzenie (załączamy, przy wysyłaniu sadzonek) oraz wapnia.

Można posadzić w pełnym słońcu, ale i w półcieniu. Do ładnego kwitnienia, potrzeba jej 4 - 5 godzin nasłonecznienia.
Piwonie krzewiaste po posadzeniu (przesadzaniu) zwykle zmieniają pH. Nim nie zaadoptują się do nowego środowiska, kapryszą na wiele sposobów. Poczynając od zmiany koloru kwiatów, po zmianę kształtu kwiatu. Nie należy się tym martwic, ponieważ z nimi już tak jest. Są bardzo chimeryczne i zmieniają kolory w zależności od podłoża i stanowiska, jak primadonny, na jednym konarze pokażą i białe i karminowe, np. Er Qiao.
Okres adaptacyjny waha się od 3 - 4 lat W pierwszym roku po posadzeniu, nie należy dopuścić do zakwitnięcia!!! Korzenie są mocno zredukowane i nie nadążą wykarmić tak dużych kwiatów i roślina może się zmarnować!

Ogromne znaczenie dla zdrowotności piwonii krzewiastych, jest mikoryzowanie ich korzeni. Mikoryzacja to proces szczepienia roślin grzybami symbiotycznymi . Mikoryzacja usprawnia wzrost roślin, przez powiększenie powierzchni aktywnej wchłaniania składników odżywczch jak i bezpieczne magazynowanie wody w korzeniach. Dzieje się tak, ponieważ podana na korzenie w postaci wodnej, zawiesina rozdrobnionych strzępków, wchodzi natychmiast w kontakt i tworzy układ symbiotyczny z rośliną macierzystą. Po mikoryzowaniu rośliny są bardziej odporne na choroby. Nasze rośliny są mikoryzowane, specjalistycznymi mikoryzami z firmy MYKOFLOR

Życzymy Państwu sukcesów w uprawie tych pięknych kwiatów, oraz wiele radości w obcowaniu z nimiPrzykłady piwonii z siewu.
Piwonie: Krystyna Renc

This webpage was made by
© Witold Mucha
2008